BMW M4 Competition Convertible / F83 LCI

599 444 kr

FORDONSDATA


Fordonsår2018
TypCab
Miltal6470
DrivmedelBensin
FärgSvart
VäxellådaAutomat

MÅNADSKOSTNAD

15 239 kr

INTRESSEANMÄLAN


visa mer info

UTRUSTNING


  • Connecteddrive Services
  • Harman/kardon Surround Sound System
  • Dab Tuner
  • Head Up Display
  • Navigation System Professional
  • Tv Function
  • Driving Assistant
  • Air Collar
  • M Seat Belts
  • Comfort Access System
  • Adaptiv M Suspension
  • 12V-UTTAG
  • ABS-bromsar
  • ACC
  • ACC 2 klimatzoner
  • Airbag förare
  • Airbag passagerare fram
  • Antisladd
  • Avbländande innerbackspegel
  • Avbländande sidospeglar
  • Avstängningsbar airbag passagerare
  • Backkamera
  • Bluetooth (handsfree)
  • Broms-assistans
  • CD-Stereo
  • Centrallås (fjärrstyrt)
  • Delbart baksäte
  • Digitalradio (DAB)
  • Elhissar (fram och bak)
  • Elinfällbara sidospeglar
  • Elstol förare med minne
  • Elstol passagerare
  • Eluppvärmda sidospeglar
  • Euro 6
  • Euro NCAP 5
  • Farthållare (adaptiv)
  • Fällbara baksäten
  • Färddator
  • GPS
  • Head up-display
  • Helljusassistans
  • ISOFIX-fästen bak
  • Keyless Nyckelfri Start
  • LED Strålkastare
  • Ljussensor
  • Läslampa
  • Mattor (textil)
  • Multifunktionsratt
  • Nödsamtal
  • Parkeringssensorer (fram)
  • Rattvärme
  • Regnsensor
  • Servostyrning
  • Sidoairbags
  • Sidokrockgardiner
  • Sminkspegel
  • Sportratt
  • Sportstolar
  • Start-/stoppfunktion
  • Startspärr
  • Stöldlarm
  • Sätesvärme (fram)
  • Trådlös telefonladdare
  • Uppvärmda spolare
  • USB-uttag
  • Yttertemperaturmätare
  • M1 och M5 må hända ha varit först ut men när de flesta tänker på BMW M så är det trots allt M3 som kommer först till tanken. Och de är inte så konstigt med tanke på att i dryga 40 år så har modellen varit bland det bästa man har kunnat ratta tillsammans med tre vänner. En potent bil vid aktiv körning så väl som en omatchad bruksbil,bekväm och rymlig. Och redan sedan modellen lanserades i slutet av 80-talet så har det funnits en cabriolet som alternativ för att kunna erbjuda ytterligare njutning för sina passagerare. 
    
    I denna femte generation av M3 delade man upp coupe tillsammans med cabriolet under den nya modellbeteckningen M4. Mekaniskt identiska med systerbilen M3 som kvarstod som sedan. Denna bil såldes ny i Tyskland innan den kom till Sverige 2022. Sedan dess har bilen används sparsamt och indikerar idag 6270 mil. Den safirsvarta exteriören döljer mer än bara underbara former. Den aggresivt stylade exteriören vilar lite lägre på sina Style 666M fälgar tack vare en sänkningsats från H/R som tillsammans med spacers göra att fälgarna perfekt fyller ut hjulhusen och helheten ger ett riktigt fint intryck. Den svarta kulören är till stort fri från kontraster med både rutramar och emblem i samma svarta färg.
    
    Insidan får helt i svart läder och i sedvanlig M anda en bekväm och användarvänlig miljö som ger föraren fokus på körningen  samtidigt som bilen erbjuder alla tänkbara bekvämligheter. Små detaljer ger en hint om att man sitter i något speciellt. M4 emblemet i ryggstöden som är belyst tillsammans med M färgerna som löper längs bältena är bra exempel på detta.
    
    Ett välvårdat och fint exemplar av en av BMWs kanske bästa körupplevelser. Här förfinat utan att tappa fokusen eller frångå originalreceptet.
    
    För fler unika bilar besök gärna vår hemsida. www.garage-11.se