McLaren 570S

SÅLD

FORDONSDATA


Fordonsår2017
TypSportkupé
Miltal2885
DrivmedelBensin
FärgSvart
VäxellådaAutomat

INTRESSEANMÄLAN


visa mer info

UTRUSTNING


  • 12V-UTTAG
  • 2 klimatzoner
  • ABS-bromsar
  • ACC
  • Airbag förare
  • Airbag passagerare fram
  • Antisladd
  • Antispinn
  • Automatisk parkering
  • AUX-ingång
  • Bluetooth
  • Bluetooth (handsfree)
  • Broms-assistans
  • Centrallås
  • Digitalradio (DAB)
  • Dimljus fram
  • Elhissar (fram)
  • Elinfällbara sidospeglar
  • Eluppvärmda sidospeglar
  • Euro 6
  • Farthållare (adaptiv)
  • Färddator
  • LED Strålkastare
  • Läslampa
  • Regnsensor
  • Sidoairbags
  • Sportstolar
  • Start-/stoppfunktion
  • Startspärr
  • Stöldlarm
  • Svensksåld
  • Touch-/Pekskärm
  • USB-uttag
  • Backkamera
  • Bagagelucka (elektrisk)
  • Bagagelucka (fjärrstyrd)
  • Bagagerumsmatta
  • Centrallås (fjärrstyrt)
  • Eljusterbar ratt
  • Elstol förare (med minne)
  • Elstolar fram (med minne)
  • Farthållare
  • Fartbegränsare
  • GPS (i instrumentbrädan)
  • Handbroms (elektronisk)
  • Mattor (textil)
  • Lättmetallfälgar
  • Ljussensor
  • Klädsel (helskinn)
  • Keyless Nyckelfri Start
  • Röststyrning
  • Servostyrning
  • Sportratt
  • Växelpaddlar
  • Yttertemperaturmätare
  • Högtalarsystem: Bowers & Wilkins
  • Att kliva in som en i stort sett ny aktör i superbils-marknaden måste vara något av det svåraste man kan ge sig på. Gång och gång igen ser man aktörer som försöker ta sig in men misslyckas. Så när McLaren 2011 presenterade sin första gatbil sen legendariska F1 var det många som var skeptiska. Bilen som fick namnet MP4-12C satte siktet på Ferrari som nyligen lanserat sin 458 Italia och det var att sikta högt. Men McLaren gjorde snabbt klart för omvärlden att man kunde backa upp det man utlovat. MP4-12C blev 12C och i samma veva som man valde att introducera uppföljaren 650S presenterade man även "lillebror" 570S. Siffrorna i namnet 570 var menat att markerar motorns effekt men många menar att de som ska vara 570hk är långt mycket mer. Något som snabbt kan bekräftas för en van förare. V8 motorn är parad med en Ricardo dubbel kopplings växellåda för blixtsnabba växlingar via kolfiber paddlarna som löper bakom ratten. Ett företag som normalt arbetar med motorsports komponenter. Och det är just motorsport vinkeln som gör McLarens bilar så unika i segmentet. Allt ger intrycket av att vara utvecklat för att vara så effektivt och som strömlinjeformat som möjligt.
    
    Denna svensksålda bil ger ett aggressivt utryck så fort man lägger ögonen på den. Den metallic svarta exteriören kantas av detaljer i kolfiber och bryts endast av av det gråa partiet som löper längs bilens sidor och agerar som intag för motorn. En av 570 signatur detaljer. Fälgar i 20" i polerad och svart finish döljer orangea bromsok till de keramiska bromsarna. I takt med att man går runt bilen så upptäcker man hur avancerad designen egentligen är och det blir tydligt att hela bilen är formad av aerodynamik och i en jakt på varje kilo med till och med sin monocoque i kolfiber. Baktill lyckas bilen vara avskalad men trots det avancerad i sitt formspråk med en eftermarknads kolfiber vinge som perfekt kompletterar bilen yttre. 
    
    För den som är obekant med McLarens bilar så är en så enkel sak som att öppna dörren ingen självklarhet men i bilens avancerat designade luftintag finner man en liten knapp som öppnar förardörren och samtidigt bjuder på ett skådespel när den svingar uppåt till en interiör dränkt i alcantara.  Coupen är liten men rymlig och omfamnar föraren på samma sätt som en banbil gör. Den tunna ratten i alcantara och kolfiber sägs vara i exakt samma tjocklek som Lewis Hamiltons och när man greppar den så känns det speciellt. Bakom,en digital föramiljö som varierar utifrån körläge och mittkonsolen domineras av multimedia interface koppat till ett fenomenalt ljudsystem från Bowers&Wilkins. 
    
    Samtliga av Mclaren moderna modeller är givetvis speciella men det är något med storleken och känslan i en 570S som gör att bilen känns helt unik i segmentet. 
    
    För fler bilder och fler unika objekt besök gärna vår hemsida. www.garage-11.se
    
    Refnr: Ö7